Aktualijos

Anoniminių alkoholikų grupės – svarbiausia, kad asmuo pripažintų problemą

Nuo pat sovietmečio laikų yra susiklostę Lietuvoje gilios išgėrinėjimo tradicijos, kai be buteliuko gražia etikete ant stalo linksmybės sunkiai įsivaizduojamos. Deja, kai kuriems pomėgis blogą nuotaiką vyti į šalį, pakilnojant stikliuką, atneša daug gyvenimo sunkumų. Vienas iš būdų kovoti su per dideliu pomėgiu alkoholiui – Anoninimių alkoholikų grupės. Pakruojyje jų – dvi.

Žurnalistė Rita Grigalienė

Kalbamės su AA grupės, pasirinkusios pavadinimą „Šulinys“, pirmininku. Suprantama, kad dėl visiems suprantamų priežasčių vardo ir pavardės neskelbsime. Vadinkime jį Audriumi. Šios grupės nariai pirmiausiai ir džiaugiasi galimybe likti anonimais. Tik tai, kad grupėse renkasi anoniminiai alkoholikai, nereiškia, kad šių grupių veikla nėra viešinama ir neįmanoma rasti kontaktų, kur kreiptis, kai supranti turįs problemą, kurią reikia bent pabandyti spręsti. Taigi, AA grupė „Šulinys“ renkasi Pakruojyje adresu Statybininkų g. 9, II aukštas, ketvirtadieniais 18 valandą. AA grupė „Valtis“ – adresas Pakruojyje Vytauto Didžiojo g. 69, II aukštas, antradieniais 18 valandą. Informacija apie AA grupių veiklą dalijamasi su socialiniais darbuotojais, Probacijos tarnyba, medikais.

Pirmiausia – kodėl apie Anoniminius alkoholikus? Akis užkliuvo už skelbimo viename laikraštyje, kad kviečiamas atviras anoniminių alkoholikų grupės susitikimas. Ką reiškia atviras? Pasirodo, kviečiami visi besidomintys grupės veikla – ir galimi nauji nariai, ir žiniasklaidos atstovai. Jau minėtas Audrius sutiko pasidalinti savo istorija, lankstinukais ir noru padėti likimo broliams bei sesėms.

Audrius save įvardina alkoholiku. Paklausus, kiek laiko nevartoja alkoholio, atsako, kad… 20 metų. Iš pažiūros jis nė trupučio neprimena asmens, kokius mes įpratę vadinti alkoholikais. Tvarkingai atrodantis, dirbantis, komunikabilus… Ir nors alkoholio jis nevartoja jau 20 metų, atsako, kad yra alkoholikas. Alkoholizmą Audrius vadina liga. Kada žmogui pirmiausia verta suklusti ir savęs paklausti, ar jam reikalinga Anoniminių alkoholikų grupė? Kviečiančiame į susitikimus lankstinuke sakoma: „Mes susibūrėme į draugiją, kadangi nebegalėjome kontroliuoti savo gėrimo“. Ir ten pat pateikiama keletas klausimų savęs patikrinimui.

Audrius Anoniminių alkoholikų susibūrimus pradėjo lankyti Panevėžyje. Keitė gyvenamąją vietą, todėl dabar tęsia veiklą Pakruojyje. Jeigu negali nueiti į vienos grupės susibūrimus, eina į kitą. Jeigu būna išvykęs, ieško bendraminčių net kitoje šalyje. Anoniminių alkoholikų grupės nerašo projektų, nesiekia pelno, o pragyvena iš narių aukų. „Jokių AA nario įnašų nėra. Paprastai susirinkimuose renkamos aukos, ir kiekvienas duoda, kiek nori. Surinkti pinigai naudojami patalpų nuomai, kavai ir kt.“ – sakoma grupės leidinio informacijoje. Paklausus, o jeigu neduoda jokių aukų, Audrius sako – „ogi nieko tokio“. Beje, AA grupės „Šulinys“ būstinėje matomoje vietoje – daug puodelių ir kava, sudarantys jaukumo ir draugiškumo atmosferą.

Kaip Audrius jaučiasi susibūrimuose, kur vartojamas alkoholis? Jis nusijuokia. Atsako nesureikšminantis alkoholio vartojimo šventėse bei išmokęs šokti, linksmintis, būdamas blaivus. Tiems, kurie pasiūlo taurelę, taip ir pasakantis „negaliu, esu alkoholikas“. Baimės būti „balta varna“ nebėra. Audrius sako pastebėjęs, kad šventėse kitus stebi ir vertina, kiek kiti išgeria alkoholio, dažniausiai tie, kurie patys turi problemų su alkoholio vartojimu. Jis supranta, kad šiuo atveju saikingas alkoholio vartojimas neįmanomas. O atėjusieji nauji nariai turi žengti patį pirmą žingsnį, be kurio progresas neįmanomas – pripažinti, kad yra bejėgiai prieš alkoholį.

Audrius paneigė ir keletą paplitusių mitų, susijusių su Anoniminių alkoholikų grupėmis. AA nariai turi praeiti dvylika žingsnių. Dažną atbaido Dievo paminėjimas. Ar lankantieji AA turi būti praktikuojantys katalikai? Pasirodo, ne. „Nusprendėme patikėti savo valią ir gyvenimą Dievo, kaip mes jį suprantame, globai“. O juk Dievą daug kas supranta gana skirtingai, tiesiog kaip aukštesnę ir galingesnę jėgą, į kurią galima atsiremti silpnumo akimirką. Taip pat, jau tobulėdamas, alkoholikas turėtų ir pasistengti atlyginti žalą, kurią yra padaręs savo artimiesiems ar kitiems dėl savo ligos.

Audrius sako, kad atėjęs į Anoniminių alkoholikų grupę, nebuvo praradęs tik šeimos. Nebuvo darbo, pajamų, o kiekvienas kišenėje atsiradęs pinigėlis būdavo išleidžiamas svaigalams. Kaip labiausiai kenkusią siekti blaivybės savybę Audrius įvardijo savo puikybę, pagyras. O po to supratęs, kad jo melagystės niekam neįdomios. Puikybės savyje jis atsisakinėjo palaipsniui. O labiausiai jam padėjo vienminčių stovykla. Pasirodo Anoniminiai alkoholikai iš visos Lietuvos tokias stovyklas rengia kasmet. Paskutiniu metu – Šventojoje.

Audrius sako, kad nors ir žino, kad tai Probacijos skyrius, tai socialiniai darbuotojai, o dažnai – ir pritrūkę kantrybės artimieji išgėrinėjančius vos ne prievarta siunčia pas juos į grupės užsiėmimus, bet be paties žmogaus noro čia jam nepasiseks. Ši grupė – ne medicinos įstaiga. Čia nėra prievartos. Noras keistis – galingiausias variklis. Ir nors Audrius yra grupės pirmininkas, savo funkcijas įvardija kaip tarnavimą žmonėms ir niekam neįsakinėjantis. Nujančiantiems, kad turi čia minėtų problemų, Audrius pataria žengti pirmą žingsnį, ateiti į susirinkimą ir pažiūrėti, yra noras keistis ar ne.

Asociatyvi nuotrauka / unsplash

Pasidalinkite su Facebook draugais!
Pasidalinkite šiuo straipsniu
  •  
  •  
  •  
  •