Savivalda

Nepotizmas savivaldoje išlieka problema

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis pirmininkavo Antikorupcijos komisijos posėdžiui, kuriame aptarta Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) 2018 metų veiklos ataskaita.

STT 2018 metų pagrindiniai veiklos rezultatai rodo, kad daugiausia dėmesio buvo sutelkta atskleidžiant ir išaiškinant sunkius, sisteminius, didžiausią žalą valstybei darančius korupcinio pobūdžio nusikaltimus, tiriant korupcijos situaciją Lietuvos savivaldybėse. Taip pat analizuotos tendencijos ir priežastys, dėl kurių savivalda išlieka viena labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje.

“Pernai Specialiųjų tyrimų tarnyba specializavosi užkardant korupcines veikas savivaldoje, nes čia yra tikrai pakankamai daug problemų. Pirmiausia, paminėtini viešieji pirkimai ir, ko gero, tai galima taikyti ne tik savivaldybėms, bet ir visoje valstybėje. Nėra tokio proveržio  kokio norėtume, reikia aktyvesnio teisinio reguliavimo ir ieškoti sprendimų, o ne vertinti, koks kokiai institucijai reikalingas automobilis“, – sakė S. Skvernelis.

STT duomenimis, pagrindinės korupcijos paplitimo priežastys savivaldos srityje yra nepotizmas, politizacija ir interesų konfliktai. Biudžetinių viešųjų įstaigų vadovai yra susiję su sutuoktinių arba giminių verslo įmonėmis laiminčiomis viešuosius pirkimus, nors formaliai yra nusišalinę. Pasak Premjero, tokioms situacijoms reikia ieškoti teisinio reguliavimo.

Problema išlieka nepotizmas savivaldoje, ypač ten, kur yra didelis nedarbas, o pagrindinis darbdavys yra pati savivaldybė ir dar kelios jai pavaldžios įstaigos. Vidutinis nepotizmo rizikos intensyvumas Lietuvos savivaldybių administracijose siekia 18 proc., ir kas 5 savivaldybės administracijos darbuotojas yra susijęs giminystės ryšiais, o 25 Lietuvos savivaldybių administracijose šis rodiklis viršija vidurkį.

„Viešasis sektorius negali būti savo artimų giminaičių įdarbinimo agentūra“, – pabrėžė Ministras Pirmininkas.

Dažnas atvejis, kai laimėjusios viešųjų pirkimų konkursus įmonės po to savivaldybių administracijoms ar savivaldybėms teikia finansinę paramą. Akcentuota, kad reiktų nustatyti tokios paramos teikimą. Tobulintinas savivaldos administracijos ir privataus verslo subjektų viešųjų interesų derinimas.

Pabrėžta, kad su korupcija turi kovoti ne vien tik STT. Šioje vietoje tiktai baudžiamasis persekiojimas laukiamų rezultatų neduos. Didesnio įsitraukimo laukiama iš viešojo sektoriaus, užtikrinančio efektyvią korupcijos prevenciją ir antikorupcinių priemonių diegimą organizacijoje. Įstaigose turėtų būti paskirti asmenys, užtikrinantys prevenciją. Iki šiol iš savivaldybių nebuvo sulaukta nė vieno pranešimo apie korupcinę veiką.

Tikimasi, kad proveržis deklaruojant viešųjų ir privačių interesų įvyks, kuomet Vyriausioji tarnybinės etikos komisija įdiegs naujas informacines sistemas. Taip pat svarstoma išplėsti VTEK veiklos sritis – VTEK galėtų imtis juridinių asmenų ir viešojo sektoriaus subjektų galimų interesų konfliktų prevencijos ir deklaravimo.

Pasidalinkite su Facebook draugais!
Pasidalinkite šiuo straipsniu
  •  
  •  
  •  
  •