Kultūra Laisvalaikis Lietuvoje Rinkimai Švietimas

Pakruojyje „Eurodebatuose“ jaunimas paskatino rinktis europarlamentarus taip, kad nebūtų gėda dėl Lietuvos

Kovo 20 d. Pakruojo sinagogoje įvyko Jaunimo Europos komandos organizuotas individualių debatų turnyras „Eurodebatai“. Jaunuoliai diskutavo, kaip reikia balsuoti „ne tik kojomis, bet ir galva“ ir dėl to išsirinkti tinkamiausius europarlamentarus, kad nebūtų gėda Lietuvai.

Žurnalistė Rita Grigalienė

Debatuose dalyvavo keturi gimnazistai: Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos moksleiviai Marta Jasiūnaitė ir Linas Katilius, Joniškio „Aušros“ gimnazijos ketvirtokas Kazys Krištopaitis bei Žeimelio gimnazijos Ig klasės mokinė Roberta Šimaitytė. Penktoji užsiregistravusi dalyvė dėl svarbių priežasčių neatvyko ir debatai vyko be jos.

Komisija: Rolandas Pupinis (kelionių vadovas), Austėja Makarevičiūtė (Linkuvos gimnazijos mokinių parlamento prezidentė), Rūta Sausienė (mero patarėja), Simona Lipskytė (Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“, žurnalistė), Vytautas Girdzijauskas (Atviro jaunimo centro prie Pakruojo Juozo pakalnio muzikos mokyklos darbuotojas). Jie turėjo užduoti klausimus bei vertinti dalyvių pasisakymus.

Per nustatytą laiką dalyviai turėjo prisistatyti, pakomentuoti kitų pasisakymus, pasakyti baigiamąsias kalbas, užbaigiančias jų „Eurodebatų“ idėjų pristatymą.

Kazys siūlė balsuoti pagal sąžinės balsą ir neprarasti galvos. Gadinantys biuletenius – netaupantys valstybės pinigų, todėl prašė negadinti biuletenių.

Roberta – renkantis europarlamentarus, kaip ir visuose rinkimuose, būtina domėtis kandidatų rinkimine programa – idėjos turi būti pasiekiamos įgyvendinti, svarbu išsilavinimas, sveikas ir teisingas požiūris į gyvenimą, užsioenio kalbų mokėjimas, patirtis, ypač profesinė, ir atsiskaitomumas – išrinktasis turi atsiskaityti, kaip vykdo pažadus, o renkamas nurodyti, kaip atsiskaitys prieš rinkėjus. Beje, ši dalyvė – už galimybę balsuoti šešiolikmečiams.

Marta – siūlė atsakingiau žiūrėti į pasiruošimą rinkimams. Mergina pastebėjo tendenciją, kad Europos parlamento rinkimuose balsuojama atsainiai, kadangi manoma, jog 11 europarlamentarų iš Lietuvos bus užgožti kitų, todėl jie nebėra svarbūs. Siūlė sukurti viktorinos tipo išmaniąją programėlę, padedančią įvertinti kandidatus ir sąrašus, bei išnaudoti interneto galimybes, kandidatams prisistatant.

Linas – „Blogą valdžią išrenka geri žmonės, kurie neina balsuoti“. Išsilavinimas, užsienio kalbų mokėjimas, patirtis, aktyvumas socialiniuose tinkluose, rinkimų programų turinys – tai, į ką rinkėjai turi atkreipti dėmesį. Svarbiausia – darbo patirtis viešajame sektoriuje ar valstybės valdyme.

Turbūt visi dalyviai pritarė Lino idėjai – kandidatai neturi ieškoti šiltos vietos atsisėsti, nes jie eina dirbti ir tai turi matytis prisistatyme. Užduoti savaip keblūs ir įdomūs klausimai – Ką reiškia „remtis sąžine“ balsuojant? Kokiu būdu kandidatai turėtų atsiskaityti piliečiams? Jeigu būtų sukurta išmanioji programėlė, kaip ją apsaugoti nuo hakerių? Ar savanorystė – taip pat darbo patirtis, už kurią galima vertinti kandidatą? Ką daryti, kad nebūtų į Europarlamentą išrinkti tie kandidatai, kurie nebereikalingi Lietuvoje? Atsakymus žino debatų dalyviai.

Komisijos čili – Vytautas Girdzijauskas – kritiškai replikavo, kad atsakymų, kokių yra būdų paskatinti žmones eiti balsuoti, renkant Europos Parlamentą, neišgirdo. O paskaymą „balsuoti kojomis“ jis supranta kaip užuominą į emigraciją. Mero patarėja Rūta Sausienė vietoje čili pipirų pasiūlė saldumynų – pasidžiaugė, kad daugėja politika besidominčio jaunimo. Rolandas Pupinis pasisakė už kalbėjimą spontaniškai, ne iš lapelio, padėkojo jaunimui už tai, kokie jie yra, kaip ir kiti komisijos nariai.

previous arrow
next arrow
Slider
Pasidalinkite su Facebook draugais!
Pasidalinkite šiuo straipsniu
  •  
  •  
  •  
  •