Savivalda Švietimas

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis kasmet nusižudo daugiau kaip 800 tūkstančių žmonių. Kaip pažymi PSO, kadangi savižudybė yra labai delikati problema kai kuriose šalyse, gali būti, kad šie skaičiai yra sumažinti. Lietuvoje kasmet nusižudo apie 1000 žmonių. Yra duomenų, kad tarp suaugusiųjų kiekvienam nusižudžiusiam žmogui tenka daugiau nei 20 bandžiusių nusižudyti. Kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo vienas žmogus, kas 3 sekundes kas nors bando nusižudyti. Deja, Pakruojo rajono savivaldybė patenka tarp 15-os savivaldybių, kuriose mirčių dėl savižudybių skaičius yra didelis. Savižudybė yra viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių. Labai svarbu kontroliuoti aplinkos rizikos veiksnius, efektyviai gydyti psichikos sutrikimų turinčius asmenis. Savižudybių, kaip ir alkoholizmo, problemą šalies vadovybė oficialiai pripažįsta labai rimta problema. Lietuvoje opi vyrų tyčinio susižalojimo problema, todėl labai svarbi prevencinė priemonė – profesionalus žmonių parengimas, kaip kalbėtis, kaip padėti patekusiems į bėdą.

Pagrindinės savižudybių priežastys yra skurdas, nedarbas, psichinės ligos, nemalonumai šeimoje ar darbe, persisotinimas gyvenimu, sunkios ligos. Ekspertai pabrėžia, kad žmogaus savižudybę lemia sąveikaujančių veiksnių kompleksas – asmeninių, socialinių, psichologinių, kultūrinių, biologinių ir aplinkos.

Žmonės bando nusižudyti, norėdami nuslopinti nepakeliamą emocinį skausmą. Žmogus dažniausiai būna tiek prislėgtas, kad nesupranta, kad yra ir kitokių pasirinkimų. Daugelis savižudžių duoda įspėjamuosius ženklus tikėdamiesi, kad jie bus išgelbėti, nes nori užbaigti emocines kančias, o ne mirti. Žmogui suicidinės mintys nėra įgimtas charakterio bruožas, tiesiog tai jo vidinio skausmo aukščiausias taškas. Dvasiškai skauda labiau nei fiziškai, nepadeda jokie vaistai, gyvenimo malonumai, galvoje sukasi tik viena mintis – numirti. Žmogui sunku ir jis išgyvena dvasinę kančią.

Pagrindiniai pavojaus ženklai: ankstesni bandymai žudytis, kalbėjimas apie mirtį ar savižudybę, reikalų sutvarkymas prieš nusižudant, depresija. Depresija sergančiu asmeniu reikia itin susirūpinti, jei bent dvi savaites kone kasdien yra pastebimi nors penki iš šių pavojaus ženklų: ligonis atrodo prislėgtas, sutrinka jo miego ritmas, pakinta apetitas, svoris, kalbėsena tampa nepaprastai greita arba sulėtėja, nebedomina įprasti užsiėmimai, žmogus save smerkia, nebenori gyventi, labai neramus, piktnaudžiauja vaistais arba alkoholiu, puola į neviltį. Ketinimą nusižudyti būtina vertinti rimtai.

Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras baigė projektą „Šviesesnis rytojus. Pamatyk ir padėk“. Projektą finansavo valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas. Pakruojo rajone jau yra virš 300 pagalbos teikėjų, baigusių ASIST ir SafeTALK mokymo programas. Jie geba atpažinti žmones, galvojančius apie savižudybę, pakalbėti, paklausti, išklausyti ir užtikrinti saugumą, nes buvo specialiai apmokyti tokiems žmonėms teikti skubią pagalbą. Pagalbos tiekėjų galime rasti kiekvienoje Pakruojo seniūnijoje. Socialiniai darbuotojai, šeimos gydytojai, slaugytojai, psichologai, visuomenės sveikatos specialistai, vaiko gerovės komisijos nariai, gydytojai psichiatrai ir kiti specialistai, kurie baigė ASIST ir SafeTALK mokymus, yra pasiruošę padėti tam, kam šiuo metu labai reikia pagalbos. Yra pripažinta, jog mokymai yra stipri prevencijos priemonė, kuri gali padėti sumažinti mirtingumo nuo savižudybių rodiklius. Tikime, jog buvo sukurta saugesnė nuo savižudybių bendruomenė, gebanti atpažinti bei tinkamai reaguoti į savižudišką elgesį. Tad nebijokime kalbėti, išdrįskime kalbėti apie save, apie savo problemas, kurios gali sukelti minčių apie savižudybę.

VSS specialistė, atsakinga už vaikų ir jaunimo sveikatą,
Laisvida Badauskienė

Pasidalinkite su Facebook draugais!
Pasidalinkite šiuo straipsniu
  •  
  •  
  •  
  •