Be kategorijos Kultūra Laisvalaikis Renginiai

Sigutėnų kaimo bendruomenė: „Niekas už mus nepadarys“

Apie Lietuvos kaimus dažnai kalbama be optimizmo. Sakoma, kad kaimas prasigėręs, be darbo, skurstantis. Sigutėnų kaimo bendruomenė Pakruojo rajone rodo kitokio kaimo pavyzdį ir stengiasi ne dejuoti, o veikti. Ten gyvena ir dainininkai, ir sportininkai, mezgėjos, virėjai, žvejai, Pakruojo miesto švenčių prizininkai ar tiesiog – aktyvistai ir geri žmonės.

Žurnalistė Rita Grigalienė

Istorija

Bendruomenė susikūrė 2005 metais. Sigutėnų kaimo bendruomenės tinklalapyje (https://sigutenai.jimdo.com/bendruomen%C4%97s-istorija/) rašoma, kad bendruomenę sigutėniečiai įkūrė tam, kad susibūrę draugėn, bandytų spręsti toje pačioje teritorijoje gyvenančių žmonių problemas, kad būtų vieni kitiems nors menkiausia atrama nelengvoje kasdienybėje, ugdytų jaunimo meilę gimtajam kaimui ir atsakomybę už jo ateitį, puoselėtų švarią ir gražią aplinką kaip sveikos gyvensenos ir geros nuotaikos pagrindą. Pasak bendruomenės pirmininkės Pranutės Kvedarienės, bendruomenė vadovaujasi principu „Niekas kitas už mus nepadarys“ ir vietoj skundimosi gyvenimu renkasi veiklą. Bendruomenė šiuo metu vienija 112 narių. Bendruomenės susibūrimuose renkasi ne tik tame pačiame kaime gyvenantys, bet ir jų vaikai bei anūkai.

Projektai

Sigutėnų bendruomenė pragyvena iš projektų ir dviejų procentų nuo gyventojų pajamų mokesčio paramos. Vykdyta virš 25 projektų. Iš jų didesni: 2014 m. įgyvendintas projektas „Pastato rekonstrukcija pritaikant Sigutėnų kaimo bendruomenės reikmėms“, 2015 m. – „Tautos švenčių papročių ir tradicijų perdavimas jaunimui“. 2018 m. – projektas „Kulinarinio paveldo tradicijos – iš kartos į kartą“. Buvo gaminami keturių rūšių pagardai iš džiovintų daržovių, virti virtieniai su bulvių košės ir šoninės įdaru, kuriems gerų žodžių negailėjo net iš Širvintų atvykusi delegacija. Yra dalyvauta ir projektuose skambiais pavadinimais „Kūno mankštą – į aukštesnį lygį“, „Laiptai į dangų“, „Erdvė vasaros veiklai“. Ne vienas projektas vykdytas kartu su vietos samariečiais bei Lietuvai pagražinti draugijos aktyvistais.

Šventės

Jau aštuoni metai Sigutėnuose vyksta „Žuvienės šventė“ – rudenį, rugsėjo mėnesį sigutėniečiai žvejoja, lauko katile verda žuvienę, o geriausias žvejys apdovanojamas vyriausio kaimo žvejo Jono Prikockio garbei įsteigta pereinamąja taure. Žiemą bendruomenės narių kasdienybė paįvairinama „sigutėnietiškomis Užgavėnėmis“ bei „rogučių ir slidžių šventėmis“, kada ir garbaus amžiaus sodiečiai nesidrovi nusileisti rogutėmis nuo kalniuko. Kalėdų ir Naujųjų metų šventes sigutėniečiai sutinka su Kalėdų Seneliu ir dovanėlėmis vaikams. Bendruomenės salėje taip pat rengiama nemažai koncertų. Vien praėjusiais metais Sigutėnuose viešėjo Judita Leitaitė, Romualdas Juzukonis su grupe „Aura“, Vitalija Katunskytė, grupė „Ambrozija“.

Apdovanojimai

2007-aisiais metais bendruomenė pripažinta viena iš trijų savanoriškiausiai dirbusių Lietuvos kaimo bendruomenių. 2010-aisiais įteiktas medalis už dalyvavimą Respublikiniame konkurse „Tikime laisve“ (patekus į nuoširdžiausiai tikėjusių Lietuvos laisve šalies bendruomenių dešimtuką) bei 2010-aisiais užimta pirmoji vieta Lietuvos vartotojų federacijos konkurse „Lietuvos kaime gyventi gera“. 2016 metais Žemės ūkio ministerijos konkurse laimėta „Bendruomenės – Spindulio“ nominacija „Už pozityvius pokyčius“ bei Sigutėnų įtraukimas į virtualią Lietuvos bendruomenių knygą, skirtą Vietos bendruomenių metams pažymėti. 2007 m., 2008 m., 2010 m. ir 2017 m. pelnė gražiausiai tvarkančios aplinką rajono bendruomenės vardą. Taip pat bendruomenė nuo pat įsikūrimo visais metais dalyvo rajono bendruomenių sąskrydžiuose bei Pakruojo šventės eisenose. Šiuose renginiuose dažnai užėmė trečiąją ir antrąją vietas. 2008-aisiais Sigutėnai pirmieji Pakruojo rajone buvo paskelbti saugios kaimynystės bendruomene. 2018-uosius lydėjo Istorinės Vyčio vėliavos iškėlimas Sigutėnuose, šalia per visus renginius ten plevėsuojančios bendruomenės vėliavos, dalyvaujant Dakaro lenktynininkui Benediktui Vanagui. Vėliava laimėta UAB „Scandagra“ inicijuotame konkurse, skirtame Lietuvos 100-mečiui, už aktyvią bendruomenės veiklą.

Kelionės

Kiekvienais metais sigutėniečiai išvyksta į dvi keliones po Lietuvą, tad yra aplankę nemažą dalį Lietuvos. Vykdami į keliones, sigutėniečiai jau turi prisidėti kažkiek savo pinigais. Vykstama 50 vietų autobusu, kuris visada būna pilnas. Taip pat reguliariai, per metus penkis kartus, vykstama ir į Pasvalio baseiną.

Tarpusavio santykiai

Sigutėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Pranutė Kvedarienė sako, kad žmonės yra labai aktyvūs ir draugiški. Vos pakviesti, jie skuba į talką. Kuriam bendruomenės nariui susirgus, kiti skuba jo lankyti ligoninėje. Bendruomenė visur stengiasi laikytis kartu – ir per šventes, ir per gedulą. Renkamasi bendruomenės namuose, kur antrame aukšte yra biliardo ir stalo teniso stalai, treniruoklis. Pirmame aukšte – šventėms skirta salė ir šarvojimo salė.

Kalendoriai

Sutinkant Naujuosius metus, sigutėniečiai išsidalina specialiai jų bendruomenei pagamintus kalendorius. Kalendoriuose užfiksuotos įsimintiniausios praėjusių metų akimirkos. Gaminama apie 100 kalendorių kasmet.

Ateities planai.

Bendruomenės pirmininkė Pranutė Kvedarienė sako, kad jau galvoja apie naujų projektų rašymą. Galbūt kitas projektas bus skirtas antrojo bendruomenės namų aukšto šildymui įrengti.

previous arrow
next arrow
Slider

Bendruomenės susibūrimų akimirkos. 

Pasidalinkite su Facebook draugais!
Pasidalinkite šiuo straipsniu
  •  
  •  
  •  
  •